Blog o knihách, jenž je určen nejen pro knihomoly...

úterý

Série o agentu Pendergastovi

1) Relikvie
2) Relikviář
3) Kabinet kuriozit
4) Zátiší s vránami
5) Pekelná síra
6) Tanec smrti
7) Kniha mrtvých
8) Kolo temnoty
9) Hřbitovní tanec
10) Horečnatý sen
11) Chladnokrevná msta
12) Dva hroby
13) Bílý oheň - přečteno 26. 4. 2016 (recenze)
14) Modrý labyrint
15) Karmínový břeh

Lidožravý medvěd, nebo vlk? Vše je možné...

18/20

Bílý oheň

Lincoln Child & Douglas Preston

Bílý oheň
Přebal
Rádi byste si přečetli knihu, jež vám nedá spát do té doby, dokud ji nedočtete až do konce? Máte rádi příběhy, které nahánějí husí kůži? Pokud ano, všechny tyto podmínky a ještě mnohem více vám splní přesně tato e-kniha.

Oficiální anotace (zdroj: databazeknih.cz):
Zvláštní agent Pendergast se ocitá v luxusním lyžařském středisku, kam přijel na pomoc své chráněnce Corrii Swansonové, jež se ocitla ve vážných problémech se zákonem. Pendergast se střetává se žhářem, který zapaluje v horském letovisku luxusní milionářská sídla, přičemž v plamenech nalézají smrt rodiny majitelů – a to nikoli náhodou. Současně řeší Corrie záhadu horníků, které před 150 lety zabil medvěd – ale při zkoumání ostatků narazí na skutečnosti, jež mohou zásadním způsobem ohrozit samotnou existenci lyžařského rezortu a tím i výnosný byznys zdejších podnikatelů. Douglas Preston a Lincoln Child ani tentokrát nezklamali a předkládají čtenáři napínavou knihu, která se opět čte jedním dechem a bez přeskakování. 

Již dlouhou dobu jsem si chtěla přečíst knihu z dílny těchto dvou tvůrců, ale měla jsem z četby velký strach, a proto jsem to stále oddalovala. Nakonec jsem se odhodlala a musím říci, že jsem vůbec nelitovala.
E-kniha, již jsem měla v ruce, je již 13. dílem v sérii o agentu Pendergastovi. Dílo bylo v originále (White Faire) vydáno v roce 2013. Knihu v papírové podobě vydalo nakladatelství BB art v roce 2014. V elektronické podobě knihu naleznete na stránkách Palmknihy.cz.

Již na první pohled si mě e-kniha získala nejen úvodním obrázkem, jenž odpovídá obrázku na přebalu papírové knihy. Velice mě však překvapilo to, co se objevilo po vypnutí čtečky (mám nastaveno zobrazení obrázku přebalu). Zobrazil se mi obrázek Sherlocka Holmese, a proto jsem si pokládala otázku, jakou souvislost mezi sebou daná díla mají. Budete se divit, jak velkou. Nečekejte však nějakou lacinou nápodobu knih sira Arthura Conana Doyla.
Když porovnám obrázek přebalu s obsahem knihy a názvem celého díla, musím říci, že jsem hodně dlouho tápala, proč se tak příběh vůbec jmenuje, ale buďte trpěliví, vše se vám včas odhalí. Ani se nenadějete a budete mít zodpovězené všechny vaše otázky. E-knihu vřele doporučuji vaší pozornosti, protože si to zaslouží. Čte se téměř sama, ale o tom si můžete přečíst na následujících řádcích v názoru médií, který je vcelku výstižný.

 Názor médií (zdroj: databazeknih.cz):
 „Spletité vztahy a politika malého města, vražda, víc než sto let staré spiknutí, žhářství a detektiv, který je ztělesněním moderního Sherlocka Holmese – to vše dohromady tvoří úchvatný a napínavý příběh.“ (Associated Press)
„Pozoruhodná zápletka, v níž se najde spojení mezi mnohanásobnými vraždami – z nichž některé se odehrály před více než sto lety – utajený příběh Sherlocka Holmese a setkání Oscara Wildea s Arthurem Conanem Doylem; tahle kniha se čte jedním dechem.“ (*/RT Times/*)
„BÍLÝ OHEŇ je ideální pro čtenáře, který se dosud neseznámil se zvláštním agentem Aloyisiem Pendergastem, jedním z nejpozoruhodnějších detektivů současného thrilleru.“ (Steve Berry).“


Co se týče příběhu, ještě jsem asi nečetla nic takhle napínavého a zároveň plného citu, lásky, ale i nenávisti a dalších podobných emocí. Celý příběh je velice čtivý, ani jsem nevěděla jak a pomalu jsem se při čtení blížila ke konci. Řekla bych, že přesně toto zapříčinila napínavost celého příběhu. Nutí vás číst a číst, dokud nezjistíte, jak to vše bylo.

Během celého čtení se nedočkáte žádného stereotypu. E-kniha obsahuje spoustu zvratů, jež tomuto negativnímu vývoji příběhu zamezuje. Je to e-kniha, která vám vyplní úžasným způsobem volné chvilky a nebudete se u ní ani vteřinku nudit. Autoři v příběhu vytvořili spoustu zajímavých dějových kliček, které vás vodí tak trošku za nos, abyste ihned neodhalili zápletky, jež jsou v příběhu zakódované. Vše napsáno tak luxusně, že se nebudete od čtení moci odtrhnout (stejně jako jsem s tím měla problém já).

Příběh je odvyprávěn v er-formě, jež je obohacena o velké množství dialogů, které v některých případech děj zpomalují (když jsou delší) a v některých děj zrychlují (krátké, rychle po sobě jdoucí). Jedná se o skvělý čtivý příběh, který nesmí uniknout vaší pozornosti.

Kompoziční výstavba příběhu se může jevit celkem náročně, ale není tomu tak. Najdeme zde opět tři základní typy kompozice, a to chronologickou, paralelní a retrospektivní. Chronologicky je vedena každá kapitola jako celek, zároveň však tvoří paralelu (příběh v jedné kapitole směřuje ke Corrie, v druhé k Pendergastovi) a retrospekci můžeme zaznamenat při bádání a vzpomínkách.

Jak je z recenze zřejmé z knihy jsem naprosto unešená a považuji ji za TOP, kterou jsem  zatím ve svém životě četla. Je to naprosto luxusní thriller, který stojí za přečtení.

Pokud si toužíte přečíst tuto e-knihu, která padne do oka všem, kteří milují nejen dvojici autorů, ale zároveň i milovníkům thrillerů, mohu vám ji vřele doporučit. Nesáhnete s ní vedle. Moje subjektivní hodnocení je krásných 100 %. Zároveň smekám svůj pomyslný klobouk před uměním obou autorů. Velice si jejich práce vážím a těším se, až si přečtu další dílo z jejich pera.

Za poskytnutí recenzní e-knihy bych chtěla poděkovat serveru Palmknihy.cz. Pokud vás recenze zaujala, e-knihu si můžete pořídit zde.

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):
Série:                Pendergast (13.)
Originální název:     White Faire
Žánr:                 Literatura světová, Thrillery
Rok vydání:           2014, 1. vydání originálu: 2013
Počet stran:          304
Nakladatelství:       BB art
Překlad:              Jana Pacnerová
Vazba knihy:          vázaná
ISBN:                 978-80-7461-479-8 

Série o inspektoru Erlendurovi

1. Noc nad Reykjavíkem - přečteno 25. 4. 2016 (recenze)
2. Růže smrti
3. Severní blata
4. Dech smrti
5. Hlas
6. Jezero
7. Mrazivá noc
8. Seance smrti
9. Oběť
10. Propasti
11. Chlad
12. Duel - přečteno 29. 8. 2015 (recenze)

pondělí

Přišel jsi, viděl jsi, zemřel jsi...

17/20

Noc nad Reykjavíkem

Arnaldur Indridason

Noc nad Reykjavíkem
Kliknutím zobrazíte detail obrázku.
Přebal
Je to tu, vyšla další kniha, již si na své konto připsal islandský autor Arnaldur Indridason. Knihu vydává v roce 2016 nakladatelství MOBA. Jedná se o první díl série o inspektoru Erlendurovi.

Oficiální anotace (zdroj: databazeknih.cz):
Během jednoho víkendu je v rybníku na kraji města nalezen utopený bezdomovec a beze stopy zmizí mladá žena. Oba případy nedopřávají Erlendurovi klidu. Začíná tedy pátrat na vlastní pěst...
V tomto kriminálním románu islandského bestsellerového autora vyšetřuje mladý Erlendur Sveinsson svůj první případ. Erlendur je u policie úplným nováčkem a jako pochůzkář slouží v ulicích Reykjavíku.
Jeden z nejlepších románů Arnaldura Indri?asona. Příběh je perfektně vystavěný, případy obou vražd se mistrovsky proplétají.
První vydání.“
 
Tuto knihu jsem si toužila přečíst, protože mě zajímal posun autora v jeho tvorbě. Přeci jen už jsem od něj četla dílo s názvem Duel a byla jsem spokojena. Jistě si kladete otázku, jak tento titul u mě tentokrát obstál. Pokud tomu tak je, čtěte dále.
 
Již na první pohled si mě tato kniha získala svou milou obálkou, která je laděna do krásných uklidňujících barev, jež spolu neuvěřitelně ladí. Samotný přebal vám však nic moc nenapoví o samotném ději. I tak však stojí za přečtení.

Musím říci, že si mě příběh získal hned po prvních pár stránkách textu, který byl čtivý a strhující, nikdy na mě nepůsobil nijak stereotypně. Jedná se o dokonalý detektivní příběh. Objevíte v něm však i prvky vyprávění z drogového a alkoholového prostředí. Oceňuji, že děj nepřetékal krví. Příběh se tedy dal krásně číst i večer před spaním. Zároveň by se dalo tvrdit, že se jedná o nenáročnou četbu, která vám zpestří volné chvilky. Autor vás až do konce vodí po různých místech, tvoří rozličné kudrlinky, které vás nutí si stále pokládat otázku, kdo tedy vůbec vraždil. Vše je tak grandiózně vypracované, že se nejen nebudete moci odtrhnout od čtení, ale zároveň se před vámi správná odpověď na otázku, kdo vraždil, objeví až na samém konci knihy a jistě budete překvapeni.

Celý příběh je vypravován v er-formě. Ta je doplněna velkým množstvím dialogů, jež v některých částech trošku zpomalují plynulost děje, ale v jiných naopak přispívají k jeho zrychlení. Jedná se o skvělý, čtivý příběh, který nesmí uniknout pozornosti nejen příznivcům Indridasona, ale ani milovníkům kvalitní světové detektivky.

Co se týče jazyka, v textu si můžete povšimnout nejen použití vulgarismů v prostředí zavislých, ale též třeba tykání. Tento aspekt přispívá k serióznosti a autenticitě příběhu, což vám též sdělí autor na samém začátku v úvodním slově. Celý příběh se odehrává chronologicky tak, jak se po sobě udály jednotlivé situace. Chronologie se zde trošku prolíná i s paralelností (vyprávění několika postav ve stejné době) a občas s retrospekcí (různé vzpomínky).

U tohoto autora jsem si oblíbila jeho originalitu a zároveň autenticitu. Celý příběh je krásně posunován kupředu a nikde nic nevadí a nepřekáží. Žádného stereotypu se zde nedočkáte, protože je celé dílo naplněno spoustou zajímavých zvratů.

Pokud si toužíte přečíst knihu, která vás chytne za srdce svou originalitou, mohu vám vřele doporučit právě tento kousek. Dílo bych doporučila všem milovníkům detektivních románů, obdivovatelům spisovatele samotného, ale též těm, kteří si oblíbili skvělého, sympatického inspektora Erlendura. Moje subjektivní hodnocení je krásných 98 %, dvě zbývající procenta strhávám za drobné jazykové nedostatky.

Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké díky nakladatelství MOBA. Pokud vás tato recenze zaujala, knihu si můžete pořídit právě zde se skvělou slevou.

Bibliografické údaje:
Série:                       Erlendur (1.)
Originální název:     Reykjavíkurnaetur
Žánr:                        Literatura světová, Detektivky
Rok vydání:             2016, 1. vydání originálu: 2012
Počet stran:              296
Nakladatelství:        MOBA (Moravská bastei)
Překlad:                   František Ryčl
Vazba knihy:           vázaná
ISBN:                      978-80-243-6958-7

Edice Původní česká detektivka

Seznam knih edice Původní česká detektivka

V tomto příspěvku budu publikovat přírustky do edice Původní české detektivky. Knihy, jež jsou přeškrtnuty a je u nich uvedeno datum jsem již přečetla a napsala pro vás recenzi, na níž jsem přidala odkaz, abyste si ji mohli snadno a rychle přečíst.

1) P. Jansa - Záskok za pánaboha
2) H. Prošková - Jahody se šlehačkou
3) V. Černucká - Tajemství sedmi ještěrek
4) V. Welsch - Třetí strana mince
5) N. Horáková - Falešná kočička
6) P. Rozkovec - Třetí tvář
7) I. Rottová - Případ zeleného hadru
8) J. Pospíšilová - Boty do nebe
9) J. Kuťák - Vraždy na turnaji hvězd
10) P. Eidler - Mrtvý v obecném zájmu
11) E. Kačírková - Masožravé rostliny
12) D. Rusková - Mlžná tvrz
13) H. Prošková - Černé jako smola
14) O. Chaloupka - Příliš silné pokušení
15) S. Češka - Mnohomluvná smrt
16) M. Fieber - Škola detektivů
17) P. Rozkovec - Téměř dokonalý zločin
18) V. Černucká - Právo na vraždu
19) J. Kuťák - Území trestu
20)  F. Uher - Uprostřed sněžení
21) H. Prošková - Tajemství obří číše
22) B. M. Horská - Pach smrti
23) P. Jansa - Případ Samorost
24) V. Černucká - Chuť na hřích
25) J. Kuťák - Smrt zpívající ryby
26) J. Ptáčková - Spravedlnost má zpoždění - přečteno  3. 6. 2015 (recenze)
27) H. Whitton - Kdo chce zabít Jane Eyrovou?
28) J. Pospíšilová - Vražda v lázních Skalka
29) E. Kačírková - Smrt nechodí pěšky
30) S. Češka - Arcibiskupova smrt
31) O. Chaloupka - Šivovo třetí oko
32) I. Rottová - Muž, který četl
33) R. Cílek - Zdivočelý tlukot srdce
34) M. Kliment - Modřiny
35) P. Rozkovec - Na vlastní pěst
36) V. Erben - Poslední pád Mistra Materny
37) J. Ptáčková - Pod pokrývkou zla
38) V. Erben - Znamení lyry
39) V. Erben - Na dosah ruky
40) J. Pospíšilová - V pekle ptáci nezpívají
41) R. Cílek - Deník mrtvého vraha
42) S. Češka - Krutá smrt
43) B. M. Horská - Brouk
44) P. Rozkovec - Vysoká hra
45) M. Růžička - Jedna mrtvola navíc
46) H. Prošková - Kopistnaté prsty
47) V. Erben - Pastvina zmizelých
48) P. Eidler - Na šábes se nevraždí
49) P. Jansa - Krysy
50) S. Češka - Smrt expremiérky
51) Z. Rampichová - Příliš tichá Šumava
52) L. Beran - I staré dámy umí vraždit
53) K. Svobodová, M. Fieber - Zvěrolékařka na stopě
54) I. Rottová - Konec milovníka žen
55) J. Kuťák - Sklepy architekta Hellera
56) V. Fojtová - Baba jedová
57) R. Cílek - Zásnuby se smrtí
58) J. Bauer - Smrt papaláše
59) L. Beran - Písecká četnická pátračka
60) S. Češka - Smrt z minulosti - přečteno 11. 8. 2015 (recenze)  
61) R. Cílek - Žebřík ke Stvořiteli
62) P. Hesová - Srdcový král
63) P. Tomášková - Vražda za zásluhy
64) F. Uher - Severní nábřeží
65) J. Kuťák - Když zraje tráva
66) T. Přibyl - Smutný žhář
67) M. Dušek - Velká vánice
68) J. Pospíšilová - Šamanský bubínek
69) S. Češka - Nezralá vražda
70) V. Černucká - Poslední modlitba
71) L. Beran - 92. policejní revír zasahuje
72) M. Růžička - Odkaz mrtvého kostelníka
73) I. Rottová - Případ andělské košile - přečteno 17. 4. 2016 (recenze)
74) J. Kuťák - Vražda na vrších
75) Z. Rampichová - Příliš hořká čokoláda
76) V. Erben - Trable anglického šlechtice v Čechách
77) P. Jansa - Stařec a mord
78) F. Uher - A třetí taky krade
79) H. Brožíková - Mizivá šance
80) E. Kačírková - Po sezoně se nevraždí
81) S. Češka - Hořká smrt
82) I. Rottová - Krásná netýkavka
83) H. Prošková - Zlá panenka
84) R. Soukal - Pátým tahem mat
85) M. Dovrtělová - Vražda na druhou
86) S. Chmelanová - Potíže v ráji
87) P. Jirounek - Agent 009 ve službách slečny Koulové
88) F. Uher - Dravec
89) R. Cílek - Smrtící okamžik pravdy - přečteno 2. 6. 2016 (recenze)
90 J. Kuťák - Strašidla z Woodlandu - přečteno 1. 7. 2016 (recenze)
91) I. M. Jedlička - Červený mustang se nevrátil
92) P. Eidler - Nahá s Davidovou hvězdou
93) Jarmila Pospíšilová - Když se rojí smrt (recenze)
94) Stanislav Češka - Láskyplná smrt (recenze)

neděle

Není anděl, jako anděl

16/20

Případ andělské košile

Inna Rottová

Případ andělské košile
Kliknutím zobrazíte detail obrázku.
Přebal
Smrt v nemocnici, vdova, jež neví, co chce, nebo to tak aspoň vypadá a k tomu přidejme 80letou vyšetřovatelku. Zdá se vám to jako zajímavá kombinace? Přesně takovou však je kniha, jež bych ráda prostřednictvím této recenze představila.

Anotace knihy (zdroj: databazeknih.cz):
„Na tchyni majitele detektivní kanceláře se obrací bývalá členka symfonického orchestru Helena Schulzová, kterou příbuzní a okolí podezírají, že zabila svého muže, protože po operaci zůstal sice naživu, ale zcela bezmocný a odkázaný na celodenní péči. Policie však neobjevila cizí zavinění a lékařská komise nezjistila žádné lékařské pochybení. Podle vyšetřovatelů zavinila Schulzovu smrt nemocniční košile, které se říká andělská…“

 
Jedná se o knihu s příznačným názvem Případ andělské košile, kterou napsala Inna Rottová a v roce 2016 vydalo nakladatelství MOBA.

Kniha mě zaujala svým názvem a obrázkem na přebalu. Abych pravdu řekla, představila jsem si pod názvem úplně něco jiného než jsem měla a jeho skutečný význam mi došel až ve chvíli, kdy jsem se dočetla k tomu, jak nebožtík zemřel.

Musím říci, že jsem ráda, že jsem si mohla přečíst další skvělou českou detektivku. Tato byla výjimečná. Jistě si pokládáte otázku: Čím byla tak zajímavá? Ráda vám na ni v následujících řádcích odpovím. V osobě hlavní hrdinky najdete vlastnosti některých známých vyšetřovatelů. Dalo by se říci, že je to Columbo v sukni s Poirotovými šedými buňkami mozkovými.

Celý příběh je vyprávěn ich-formou, což přidává na serióznosti celého vyprávění. Je to neskutečně čtivý, strhující příběh, jenž si zaslouží, aby si jej přečetl každý čtenář, který miluje českou detektivku.

Co se týče jazyka, musím pochválit jeho kultivovanost, i když... Bohužel jsem v textu shledala několik pravopisných chyb a celkem dost překlepů, některé i trošku pozměňovaly myšlenku, kterou autorka v příběhu chtěla zanechat.

Kompozičně je celý příběh vystaven na chronologii. Celé vyšetřování jde postupně. Občas však jsou patrné tendence k retrospektivitě, můžeme je sledovat ve chvíli, kdy vzpomínají svědkové a podezřelí na chvíle před a krátce po vraždě.

Celý námět této knihy shledávám za velmi originální. Nikdy jsem neměla pocit, že se autorka opakuje, vždy se snažila příběh posunout vpřed. Vůbec se zde nesetkáme se sklony k stereotypnosti, nikdy jsem se při čtení nenudila.

Pokud si toužíte přečíst knihu, která vás bude bavit od začátku do konce, tato je pro vás jako stvořená. Stejně tak bych ji doporučila všem milovníkům detektivek, případně příznivcům MOBácké edice Původní česká detektivka. Moje subjektivní hodnocení knihy je 95 %.

Za poskytnutí recenzního výtisku bych touto cestou chtěla poděkovat nakladatelství MOBA. Pokud vás recenze zaujala, knihu si můžete pořídit zde.

Bibliografické údaje (zdroj:databazeknih.cz):
Žánr:              Detektivky, Literatura česká
Rok vydání:        2016, 1. vydání originálu: 2016 ...více
Počet stran:       240
Nakladatelství:    MOBA (Moravská bastei)
Edice:             Původní česká detektivka
Vazba knihy:       vázaná
ISBN:              978-80-243-6963-1  

pátek

Seznam pracovních recenzních výtisků

Co právě čtu pro nakladatele, vydavatele a portál Chrudimka.cz

Zde objevíte aktuální seznam knih, e-knih a audioknih, které budu recenzovat. Splněné budu škrtat.


Září 2016
1) Viola Shipmanová - Kouzelný náramek
2) Patricia Highsmith - Smrt v labyrintu
3) Vějíř s kosatci
4) Simon Scarrow - Pod znakem orla
5) Malá mořská víla

Srpen 2016
1) Ken Follett - Kolo štěstěny
2) Patricia Harmanová - Porodní bába od řeky Hope
3) M. Cabicar M.  - Dítě školkou povinné
4) S. Češka - Případ holasické lásky
5) Kewin Kwan - Bohatá čínská přítelkyně 
6) S. Češka - Láskyplná smrt
7) Frank Herbert - Duna 
8) Vlčí ostrov

Červenec 2016
1) Pavel Hajný - Marie Baťová: První dáma Zlína (OMEGA) - dočteno 31. 7. 2016 (recenze)
2) Anne Tylerová - Špulka modré nitě (Chrudimka.cz)
3) Heidi Rehnová - Čarodějnické zlato (Chrudimka.cz)
4) Hedvábný strom (Chrudimka.cz)
5) Dívka z Bernau (Chrudimka.cz)
6) Jan Bauer - Hříšná světice (MOBA)
7) Fiona Valpy - Láska po francouzskou (Palmknihy.cz) 

Červen 2016

1) Deník fejsbukové matky - Lucie Nachtigallová (OMEGA) - přečteno 25. 6. 2016 (recenze)
2) Milostný trojúhelník - Emma Campionová (Chrudimka.cz) - přečteno 27. 7. 2016 (recenze
3) Katova dcera a ďábel z Bamberku - Oliver Potzsch (Chrudimka.cz) - přečteno 17. 7. 2016
4) Běsnící světlo - Estelle Laureová (LEDA) - přečteno 17. 7. 2016 (recenze)
5) Lovci lebek - Hana Hindráková a Jiří Johánek (autorka) - přečteno 17. 7. 2016 (recenze)
6) Eva Moliková - Bez duše (autorka) - přečteno 6. 8. 2016 (recenze)
7) Rachel Abbottová - Spi sladce (Palmknihy.cz) - přečteno 20. 7. 2016

Květen 2016

1) Smrtící okamžik pravdy - Roman Cílek (MOBA) - přečteno 2. 6. 2016 (recenze)
2) Černý anděl - Kjell Ola Dahl (MOBA) - přečteno 10. 6. 2016 (recenze)
3) Případ sváteční sukně - Pavel Šoltész (Chrudimka.cz) - přečteno 17. 6. 2016 (recenze)
4) Hon na ovci - Haruki Murakami (Chrudimka.cz) - přečteno 24. 6. 2016
5) Životem nekráčím sama - Darina Hamarová (Palmknihy.cz) - přečteno 7. 6. 2016 (recenze)
6) Strašidla z Woodlandu - Jaroslav Kuťák (MOBA) - přečteno 1. 7. 2016 (recenze)
7) S cejchem vraha - Jan Bauer (MOBA) - přečteno 11. 7. 2016 (recenze)

Duben 2016

1) Bílý oheň - Preston & Lincoln (palmknihy.cz) - e-kniha - přečteno 26. 4. 2016 (recenze)
2) Noc nad Reykjavíkem - Arnaldur Indridason (MOBA) -přečteno 25. 4. 2016 (recenze)
3) Případ andělské košile - Inna Rottová (MOBA) - kniha - přečteno 17. 4. 2016 (recenze)
4) Marťan - Andy Weir (Chrudimka.cz) - audiokniha - doposlechnuto 14. 4. 2016 (recenze)
5) Přemyslovská epopej - Vlastimil Vondruška (Chrudimka.cz) - audiokniha - doposlechnuto 13. 6. 2016
6) Cestování: Nejlepší životní investice - Lukáš Kerhart (Chrudimka.cz) - kniha - přečteno 3. 5. 2016 (recenze)
7) Stříbrný jednorožec - Ludmila Vaňková (Chrudimka.cz) - kniha - přečteno 17. 5. 2016 (recenze)
8) Podlaha z trávy, strop z hvězd - Iva Tajovská (palmknihy.cz) - e-kniha - přečteno 29. 5. 2016 (recenze)
9) Ruth Ware - Všude kolem černý les (LEDA) - kniha - přečteno 25. 5. 2016 (recenze)
10) Frederik Backman - Tady byla Britt-Marie (Chrudimka.cz) - audiokniha - doposlechnuto 26.5.2016 (recenze)

Trnitá cesta za svobodou

15/20

Pozoruhodná dobrodružství slečny Alethey Darcyové

Elizabeth Astonová


Přebal

Nenaplněná láska, spousta dobrodružství, žena činu, mohla bych jmenovat další ingredience tohoto zajímavého, čtivého, napínavého příběhu, který vám prostřednictvím své recenze představím.

Kniha vyšla v originále The Exploits & Adventures of Miss Alethea Darcy již v roce 2005. U nás ji vydává v roce 2016 nakladatelství LEDA. Titul patří do série o rodině Darcyových, přesněji se jedná o druhý díl tohoto seriálu. Této knize předchází titul Dcery pana Darcyho a následují Slečna Darcyová se nevzdává a Strastiplné peníze paní Darcyové.

Při výběru knihy mě na první pohled zaujal přebal, který je krásně barevný a zároveň i trošku tajemný. Neustále jsem si pokládala otázku, kdopak jsou asi ti dva pánové, kteří obklopují madam uprostřed? Jaké však bylo moje překvapení, když jsem přebal z knihy sundala a na deskách se objevil stejný obrázek, akorát nebyl barevný, nýbrž černobílý. Po vzhledové stránce si mě kniha naprosto získala. A to jsem se ještě nezmínila o tom, že papír v ní je krásně silný a stránky se tak krásně otáčejí bez toho, že by se na sebe lepily. Písmena v knize jsou velká a tudíž se příběh krásně čte. Další věcí, kterou musím po vizuální stránce vyzdvihnout je A5 formát, knihu tedy můžete nosit pohodlně při sobě a číst kdekoliv a kdykoliv.

Desky
Co se týče příběhu, hodnotím ho velice kladně. Jak jsem již zmínila v prvním odstavci, je to kniha plná napínavých situací, dobrodružných zvratů a vůbec je naprosto geniální svou přirozeností a autenticitou. Přesně takhle si totiž představuji život na počátku 19. století v aristokratických vrstvách. V knize je poutavě popsán vztah mužů k ženám, ale také vztah celé společnosti k něžnému pohlaví. Můžeme si povšimnout klepů, které byly, jsou a budou praktikovány po celou dobu existence lidstva.

V oblasti jazyka si můžeme povšimnout toho, že se autorka nebála použít nespisovného jazyka v přímých řečích. Řekla bych, že tímto způsobem od sebe odlišovala i jednotlivé vrstvy společnosti (aristokracie x poddaní). Aristokraté promlouvají spisovně, poddaní nespisovně. Tohoto  si můžeme povšimnout zejména v promluvách paní Figginsové:
Zákazník zjistí, že na to přeci jen nemá, nebo vonemocní, nebo sežene krejčího, co mu to ušije líp. Takže každej mistr má věci, který už jsou hotový, ale žádnej mu za ně nezaplatil. Když jsou běžný velikosti, může je upravit pro jinýho zákazníka. Když ne, visej mu tam a von doufá, že se jednou vobjeví někdo, kdo je koupí.
Domnívám se, že přesně toto knihu přibližuje běžnému čtenáři. Jak se lidově říká, postavy mluví tak, jak jim pusa narostla a ve svých promluvách se nepřetvařují.

Příběh je vyprávěn er-formou a najdeme v něm velké množství dialogů. Některé promluvy jsou delší, jiné kratší, ale vzájemně se krásně doplňují.

Kniha se mi moc líbila a doporučila bych ji všem čtenářům, kteří mají rádi trošku dobrodružství, na jehož pozadí je zachycena sociální problematika a také trocha lásky.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství LEDA. Pokud vás recenze zaujala, knihu si můžete pořídit zde.

Bibliografické údaje (zdroj:databazeknih.cz):
Série:                        Darcyovi (2.)
Originální název:     The Exploits & Adventures of Miss Alethea Darcy
Žánr:                         Literatura světová, Pro ženy
Rok vydání:              2016, 1. vydání originálu: 2005
Počet stran:               384
Nakladatelství:         Leda
ISBN:                       978-80-7335-416-9